در واقع موفقیت یک مفهوم است که برای افراد مختلف، متفاوت است. پس این مهم نیست که موفقیت برای شما چیست، چیزی که مشخص است این است که به راحتی بدست نمی آید. کتابها و راهنمایی های بی شماری درمورد راههای موفقیت وجود دارد اما موفقیت برای هر فردی کاملا شخصی و منحصر به فرد است. توجه به توصیه های یک نفر معمولا بی فایده است. با توجه به این، توجه به نظریات بسیاری از افراد بزرگ که ایده های متفاوتی در مورد موفقیت دارند، میتواند یک جایگزین خوب باشد.

لیستی از توصیه های افراد موفق:

1-افکار بلند داشته باشید.

از Michelangelo Buonarroti هنرمند بزرگ رنسانس: بزرگترین خطر برای ما این نیست که اهدافمان را بسیار بالا ببریم و سقوط کوتاهی داشته باشیم، بلکه این است که اهداف پایینی داشته باشیم و به هدفمان برسیم.

هنرمندان کمی به اندازه ی Michelangelo موثر و بانفوذ هستند. کارهای او هنوز هم قرن ها پس از مرگش الهام بخش مردم است. هنرمند موفق بودن کار بسیار سختی است. تصور کنید که او میخواست آرزوهای آسانتری داشته باشد. بیشتر اوقات مردم میخواهند آرزوهایشان را واقع بینانه مشخص کنند تا رویاهایشان آسانتر باشد. این جمله، خطر این دیدگاه را به جای بلند پرواز بودن برای ما مشخص میکند.

2- یاد بگیرید که چگونه زندگیتان را متعادل کنید.

از Phil Knight مدیر عامل شرکت Nike: یک جنگ تغییر ناپذیر در زندگی و کسب و کار وجود دارد، یک جنگ دائمی بین صلح و آشوب. هیچ کدام نمیتوانند تسلط یابند اما هردو میتوانند تحت تاثیر واقع شوند. اینکه شما چطور از آن بگذرید کلید موفقیت است.

3_از شکست نترسید.

از Henry Ford، بنیانگذار Ford Motors: شکست به سادگی فرصتی برای از نو شروع کردن است، این بار هوشمندانه تر.

توماس ادیسون برای اختراع لامپ برق، صدها بار شکست خورده بود. در مصاحبه ای از او پرسیده شد: پس از اینهمه شکست چه احساسی داری؟ پاسخ او فوق العاده بود: من شکست نخوردم، بلکه صدها راه برای اختراع نکردن لامپ یاد گرفتم! پس او هر شکست را یک درس میدید. هر تلاش شکست خورده، گامی کلیدی در مسیر موفقیت او بود. به شکست هایتان توجه کنید و در مورد آنها مطالعه کنید. شاید بعدا یاد بگیرید که چگونه موفق شوید.

4_یک عزم بی نظیر برای رسیدن به موفقیت داشته باشید.

از Colonel Sanders بنیانگزار KFC: یک تصمیم قطعی گرفتم که به چیزی که می خواهم برسم و در این راه هیچ چیز نتوانست مرا از چیزی که درونم هست دور کند.

در مورد این جمله راههای زیادی برای درس گرفتن از شکست ها وجود دارد. این آسانترین راه برای رها شدن از شکست است: تنها راه برای رسیدن به موفقیت این است که با تمام وجود آن را دنبال کنید نه اینکه تنها در مورد اهدافتان صحبت کنید. اگر واقعا موفقیت را دنبال نکنید، هر شکست بیشتر به شما صدمه میزند و شما را به عقب میکشاند. موفقیت سخت است و بدون داشتن تمایل بی نظیر برای رسیدن به آن، دست نیافتی میشود.

5_ مرد عمل باشید!

از لئوناردو داوینچی، : این مدتها نظر من را جلب کرده که افراد موفق به ندرت به عقب بازگشتند و اجازه دادند چیزی برای آنها اتفاق بیفتد. آنها به جلورفتند و خودشان باعث پیشامدها شدند.

اگرچه این جمله قرن ها پیش گفته شده اما امروزه هم بسیار کاربرد دارد. این برای افراد کاملا موفق بکار میرود. برای مثال به کاری که بیل گیتس یا استیو جابز انجام دادند فکر کنید، اگر آنها اینکار را انجام نداده بودند شیوه ی زندگی ما با الان کاملا متفاوت بود. آنها برای انجام کارها راههای متفاوتی دیدند و آن را عملی کردند. پس آنها اجازه ندادند که دنیا باعث تغییرشان شود بلکه خودشان دنیا را تغییر دادند. پس برای خارج شدن از حد و حدودها نترسید و اگر راهی برای انجام بهتر کارها پیدا کردید، اینکار را انجام دهید و اگر شکست خوردید دوباره تلاش کنید.

6_از مطرح کردن ایده های جدید نترسید.

از Mark Twain نویسنده ی معروف: کسی که ایده ی جدیدی دارد تا به موفقیت رسیدن ایده هایش، خم است.

این یک حقیقت تاسف بار است که فردی با جسورترین ایده ها اغلب نادیده گرفته میشود. اکثر ما از کودکی یاد گرفته ایم تا مثل بقیه فکر کنیم و مانند آنها کارها را انجام دهیم؛ اما در حقیقت باید کارها را متفاوت انجام داد- چون افراد موفق کارهایشان را متفاوت انجام میدادند- و شما باید متفاوت هم فکر کنید. اگر ایده ی جدیدی دارید، آن را دور نیندازید چون این جدید و متفاوت است. ایده ی عجیب و غریب شما ممکن است روزی باعث موفقیت شما شود.

7_همیشه مثبت فکر کنید

از توماس جفرسون، سومین رئیس جمهور آمریکا: هیچ چیزی نمیتواند انسانی با نگرش ذهنی مثبت را برای رسیدن به هدفش متوقف کند و هیچ چیز در زمین نمیتواند به انسانی با نگرش ذهنی اشتباه-منفی- کمک کند

پس جمله ی بالا به ما میگوید، شما باید به توانایی هایتان برای رسیدن به موفقیت باور داشته باشید. این تنها راه پرورش اندیشه ی درست میباشد

حرف آخر

اگر به همان اندازه‌ای که روی رشد خود و این که چگونه با تغییر خود موفق خواهید بود، تمرکز کنید؛ احساس کنترل و اعتمادبه‌نفستان به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. موفقیت تنها به معنای خوب بودن نیست. باید وقتی که احساس می‌کنید به چالش کشیده شده‌اید، به خودتان تعهد بیشتری داشته باشید.

همه چیز به «خودتان» بستگی دارد؛ زیرا شما تنها کسی هستید که می‌توانید توانایی‌هایتان را رشد دهید. خیلی کم پیش می‌آید که شرایط یا دیگر افراد، دقیقا همان چیزی یا کسی باشند که شما به دنبالش هستید. پس بهترین‌ها را برای خودتان بخواهید و به سوی کمال گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.